in

Büyük Boyutlu Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?

İnternete büyük boyutlu dosya yükleme nasıl yapılır? Ücretsiz çözümler ile kolayca bu sorunu çözebilirsiniz.

Günümüzde, dijital çağda yaşarken, büyük boyutlu dosya yükleme her zamankinden daha önemli hale geldi. Profesyonel fotoğrafçılar, videografçılar, grafik tasarımcılar ve diğer yaratıcı profesyoneller, yaratımlarını paylaşmak, işbirliği yapmak veya müşterileriyle paylaşmak için sık sık büyük dosyaları yüklemeleri gerekmektedir. Ancak, büyük boyutlu dosyaları internete yükleme süreci zorlu olabilir ve çeşitli teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu blog yazısında, büyük boyutlu dosyaları internete yükleme konusunda en iyi yöntemleri ele alacağız.

1. Bulut Depolama Hizmeti Kullanın

dosya yükleme bulut depolama

Büyük dosyaları internete yükleme konusunda en basit yöntemlerden biri bulut depolama hizmeti kullanmaktan geçmekte. Bulut depolama sistemlerine yüklediğiniz dosyaları mail adresi üzerinden herhangi biriyle paylaşabilirsiniz. Bulut hizmeti sunan birçok sağlayıcı belirli bir ücretsiz yükleme sınırı koymaktadır. Ücretsiz sunulan alanlar şu şekilde:

  1. Google Drive 15GB ücretsiz alan sunmakta.
  2. OneDrive 5GB ücretsiz alan sunmakta.
  3. iCloud 5GB ücretsiz alan sunmakta.
  4. Dropbox 2GB ücretsiz alan sunmakta.
  5. Box 10GB ücretsiz alan sunmakta.

Bulut hizmetleri tabi ki daha yüksek alana ihtiyaç duyarsanız ücretli şekilde hizmet aldığınız alanı yükseltebilirsiniz. Ücretsiz sunulan bu dosya yükleme alanlarını belirttiğimiz hizmet sağlayıcılar ile güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

2. Gmail ile Yüksek Boyutlu Dosyaları Yükleyin

gmail dosya yükleme

Gmail ile mail gönderirken ek üzerinden gönderebileceğiniz maksimum dosya boyutu 25MB olarak belirlenmiştir. Bu sınırı aşmak için Google Drive hizmetini aracı olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için 25MB boyutundan yüksek dosyaları yüklerken, bu dosyayı drive üzerinden yükleyebileceğiniz konusunda bir öneri linki çıkacaktır. Çıkan link üzerinden devam ederek dosyanızı ek olarak Google Drive ile yükleyebilirsiniz. Mail ile ilettiğiniz kişi ek üzerinde verilen Google Drive linki ile dosyaya ulaşıp indirme işlemini gerçekleştirebilir.

3. Outlook ile Dosyalarınızı Yükleyin

outlook dosya yükleme

Gmail üzerinde anlattığımıza benzer olarak Outlook uygulaması da dosya paylaşımında OneDrive hizmetini kullanmaktadır. Outlook ile bir mail gönderirken ek üzerinden dosya yüklerken OneDrive seçeneği üzerinden devam ederek yüksek boyutlu dosyalarınızı mail gönderdiğiniz kişiye ulaştırabilirsiniz.

4. Dosya Yükleme Sitelerini Kullanın

Günümüzde dosya yükleme siteleri yoğun bir şekilde yüksek boyutlu dosya yükleme konusunda kullanılmaktadır. Bulut hizmetlere göre dezavantajı görece düşük dosya boyutları sunmaları ve paylaştığınız kişi indirme işlemini yaparken hız sınırlamaları getirmeleridir. Maksimum performansı yakalamak için ücretli servislerini kullanmanız gerekmektedir. Buna rağmen belirli sınırlara kadar bu siteleri kullanarak yüksek boyutlu dosyaların yüklemesini yapabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli unsur sitelerin dosya güvenliği konusundaki yetkinliğidir. Bu nedenle internet üzerinde karşınıza çıkan her dosya yükleme sitesini kullanmamanızı öneriyoruz. Sizlere sunduğumuz 3 site ile güvenli şekilde dosya transferi yapabilirsiniz.

WeTransfer

wetransfer

WeTransfer dosya yükleme sitesi ile ayda 2GB olmak üzere büyük dosyalarınızı yükleyip paylaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ücretsiz şekilde sitede bir hesap oluşturmak. Sonrasında yükleme yapmaya başlayabilirsiniz.

MyAirBridge

myairbridge

MyAirBridge ile yüksek boyutlu dosyalarınızı ücretsiz şekilde yükleyebilirsiniz. Bu site aylık 20GB yükleme sınırı ile yüksek bir boyut sunmakta. Yine ücretli hizmetleri ile daha yüksek boyutlu dosyalarınızın yüklemesini yapabilirsiniz.

Filemail

filemail

Filemail basit bir arayüze sahip yüksek boyutlu dosyalarınızı yüklemeniz sunulan bir web sitesi. Bu site ile ayda 5GB olarak dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Sitede yükleme yaparken iki seçenek üzerinden devam edebilirsiniz. İsterseniz dosyayı mail üzerinden gönderebilir ya da bir link oluşturup bu link üzerinden dosyalarınızı paylaşabilirsiniz.


Yazımızda sizlerle yüksek boyutlu dosyaları internete yüklemeniz için basit çözümler sunduk. Dosyalarınızı internete yüklerken yüklediğiniz platformların güvenilirliğini ön planda tutmanızı öneriyoruz. Ayrıca paylaştığımız çözümlerdeki dosya boyutu sınırları yine istediğiniz boyutları karşılamıyorsa dosyanızı parçalayarak farklı farklı hizmetlere yükleyip paylaşabilirsiniz. Bu konuda aklınıza takılan sorular var ise yorumlarda bize ulaşıp soru sorabilirsiniz.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wifi hızı nasıl artırılır

Wifi Hızı Nasıl Artırılır?

bilgisayarda yer açma

Bilgisayarda Yer Açma Nasıl Yapılır?