1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Dünya 5G’de
Trendlerdeki Yazı

Dünya 5G’de

fdfdf

Her 10 yılda bir kablosuz endüstrisi yeni bir hücresel teknolojiye geçiyor ve her nesil yeni teknoloji hakkında şüpheler var. Bu 5G ile devam ediyor.

Tüketicilerden ve hatta sektördeki insanlardan “5G’ye ihtiyaç duyulmadığını” duydum “5G sadece işletmeler için”, “5G 2025 yılına kadar kullanılamayacak,” “mmWave sadece sabit kablosuz erişim için,” ve “mmWave’den gelen radyasyon zararlıdır” veya Uber sürücümün söylediği gibi “mmWave beyninizi kızartır.”

Bu yorumlar tipik olarak üç şeyden gelir: on yıllarca süren tarihsel görüş, önceki nesillerin ortaya çıkması; teknolojiyi geliştirmekte olan ve daha sonra benimseme döngüsünü umut eden şirketler; ya da teknolojiyi bilmemek ya da ağ sunumları ve cihaz tanıtımlarının durumu.

Tek Kişilik Standart
5G başka bir hücresel nesil olmakla birlikte, önceki nesillerden çok farklıdır ve olumsuz algılara maruz kalmamalıdır.

5G, tek bir küresel standarda sahip ilk hücresel nesil olması bakımından benzersizdir. Bu, kablosuz endüstrisi için önemli bir başarıdır. Ticaret anlaşmazlıkları bile standartlar üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır.

Ek olarak, 5G yeni bir temel radyo erişim teknolojisi gerektirmez. 5G, LTE’nin temeli olan dikey frekans bölmeli çoğullama (OFDM) teknolojisinin gelişimine dayanmaktadır, bu da LTE’nin 5G ile birlikte doğal olarak çalıştığı anlamına gelir.

5G , LTE için önceki 3GPP standart sürümlerinde tanıtılan , taşıyıcı birleştirme, lisanssız bantların kullanımı, zarf izleme ve dar bantlı IoT (NB-IoT) gibi yeni arayüz teknolojileri de dahil olmak üzere birçok teknolojiyi kullanıyor .

3GPP aracılığıyla standartların sürekli gelişimi ile 5G, bu teknolojilerin çoğunda gelişir ve yeni 6GHz alt frekanslarını ve mmWave yüksek frekans bantlarını (mobil cihazlar için 24 GHz ila 52 GHz) ve dinamik spektrum paylaşımı gibi diğer teknolojileri kullanır.

Bir endüstri grubu, 2017’nin sonlarında 5G bağımsız mod (mevcut 4G altyapısıyla birlikte kullanılır) ve ortadaki bağımsız mod (tamamen yeni 5G ağı) standardı için ilk standardı tamamlamak için 5G standardını iki yıldan fazla hızlandırdı. 2018, ağların ve cihazların 2019’un başlarına kadar hazır olabilmesi için. Teknolojinin sunumları başladı.

Güçlü Donanım Dizisi
Teknoloji tarafında, temel bant modemleri mevcuttur veya HiSilicon, MediaTek, Qualcomm, Samsung ve Unisoc’tan yıl sonuna kadar olmalıdır. Qualcomm’dan eksiksiz bir RF çözümü edinilebilir. Broadcom, Qorvo ve Skyworks gibi diğer satıcılar, 5G için RF bileşenlerine sahiptir veya bu bileşenleri sunmaktadır.

40’tan fazla OEM, çoğu Qualcomm Snapdragon platformunda (SoC, modem ve RF) 5G telefonlarını tanıttı. Karşılaştırıldığında, LTE’nin piyasaya sürülmesinde aynı anda LTE ahizeleri sunan yalnızca üç OEM vardı. Ayrıca, fabrika otomasyonu, akıllı şehirler, otomobiller, tıbbi cihazlar ve diğer birçok uygulama için endüstriyel ekipman tasarımına 5G’yi dahil eden daha fazla cihaz görüyoruz.

Ağ tarafında, Avustralya, Çin, Avrupa, Japonya, Kore, Rusya ve ABD’de 30’dan fazla taşıyıcı 5G’yi piyasaya sürüyor. Buna ek olarak, diğer bölgelerdeki taşıyıcılar piyasaya sunma planları üzerinde çalışıyor. Qualcomm’un ev sahipliği yaptığı son 5G Zirvesi’nde, operatörlerin çoğu ağ dağıtımlarının durumu hakkında ayrıntılar verdi.

SKT, 2018’in sonlarında Güney Kore’de hizmet vermeye başladı ve şu anda 1.5 milyon aboneye (abonelerin yüzde 15’i) sahip ve 2019 sonuna kadar 2.5 milyonu hedefliyor.
Verizon, ABD’de 13 şehirde 5G ve 13 stadyumda hizmet veriyor ve 2019 sonuna kadar 30 pazarı kapsamayı planlıyor.
TIM, 2019’da İtalya’daki 10 şehre ve 200 turistik yere hizmet veriyor ve 2020’nin sonuna kadar 120 şehir ve 245 sanayi bölgesine sahip olacak.
British Telecom, 20 şehirde 5G’yi tanıttı.
DoCoMo ve Rakuten kısa süre önce Japonya’da hizmete girdi.
Çinli taşıyıcılar ağları agresif bir şekilde yuvarlıyor.
Karşılaştırıldığında, LTE’nin piyasaya sürülmesinde aynı anda hizmet veren sadece dört taşıyıcı vardı.

Erken günler
Bu, zorlukların devam etmediği anlamına gelmez. Bazı bölgeler özellikle yüksek frekanslı bantlar için spektrum tahsisi üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca, cihazların tasarımı boyut ve güç açısından hala zor olabilir.

İlk cihazlar, özellikle mmWave için çoklu taban bant yongaları ve ek antenler kullandı. Bunlar sadece yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla güç kullanabilirler. “Mayıs” diyorum, çünkü çoğu ilk LTE telefonlarda gördüğümüz gibi OEM’in tasarım uzmanlığına ve ağın verimliliğine bağlıdır.

Kötü tasarımları olan OEM’lerin cihazların aşırı ısınmasıyla ilgili sorunları vardı. Birden fazla satıcının bileşenlerini kullanırken, özellikle daha fazla silikon bileşen ve anten kullanırken, donanım ve yazılımı istenen güç ve termal zarfın içine sığacak şekilde optimize etmek zaman alır.

Zamanla, gelişmiş silikon teknolojisi ve yarı iletken tasarımı silikon ayak izini küçültmek ve verimliliği artırmak için gelişecektir. Ancak, zarf izleme gibi teknolojilerin kullanılması da güç tüketimini azaltabilir.

Son 20 yıldır mikroişlemcilerle gördüğümüz gibi, gücü azaltmanın en kolay yolu bir işi hızlı bir şekilde tamamlamak ve daha sonra gereksiz bileşenleri ve hatta yonga parçalarını kapatmaktır. Sinyaller Araştırma Grubu, cihazların verimliliğini artırabilecek 5G ağının daha yüksek verimliliğini göstermek için bazı performans analizlerine sahiptir .

Tüm bunlara rağmen, 5G hala bebeklik döneminde. Hizmetler yayılmaya devam edecek ve mevcut 5G operatörleri önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni 5G bağımsız ağlar (5G SA) ve mmWave ekleyecek.

Başlangıçta, 5G yalnızca şehirlerde ve diğer yoğun kullanıcı alanlarında kullanıma sunulacaktır. Kırsal alanların bölgesel kapsamı için bir veya iki yıl sürecektir. Performans arttıkça silikon bileşenlerin sayısı ve boyutu küçülecektir.

Katil Uygulaması Yok
5G için en büyük zorluk, “katil” bir uygulamanın eksikliği – yeni talebi ortaya çıkaran eşsiz bir uygulama. LTE ile, mobil geniş banttı – video, sosyal ağ, oyun ve diğer veri yoğun uygulamalar için bir mobil cihaz kullanma yeteneği. Tüketiciler bugün bunları LTE ile yapabilir, ancak 5G ile daha hızlı veri hızları, daha düşük gecikme süresi, daha iyi bağlantı ve daha iyi genel performans elde edecekler.

5G kullanarak endüstriyel uygulamalarda istikrarlı bir büyüme olacak, ancak endüstriyel pazar üstel değil, doğrusal bir yörüngede büyüyor. Her ne kadar taşıyıcılar 5G’den daha verimli ağ kullanımı, ağa bağlanan daha fazla cihaz ve uygulama ve 5G’nin ilk ya da ikisinde primlerden faydalanacak olsa da, 5G’yi tanıtmaya yardımcı olmak için katil uygulamasını tam olarak belirleyemiyorlar. tüketicilere. Bununla birlikte, yeni bir mobil cihazla arayan tüketiciler, satın alımlarını gelecekteki kanıtlamak için sadece 5G cihazına bakmalıdır.

Bu da beni 5G’nin olumsuz algısına geri getiriyor. Bazı operatörler ve OEM’ler sırasıyla 5G ağlarının ve cihazlarının piyasaya sürülmesinde geride kalırken, 5G’nin bugün seçkin pazarlardaki ağlar, çok sayıda akıllı telefon ve giderek artan sayıda diğer ağlar şeklinde gerçek ve kullanılabilir olduğundan şüphe olmamalıdır. cihazlar. Ayrıca, 5G’nin piyasaya sürülmesi, önceki tüm kablosuz nesillerden daha hızlı ilerliyor.

Henüz 5G için belirgin bir katil uygulaması olmasa da, özellikle daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, video ve oyun içeriği paylaşmak için daha fazla veri kullandıklarından tüketicilere fayda sağlayacaktır. Bazı tasarım zorlukları olsa da, teknolojiler endüstri standartlarını karşılar ve bugün bir akıllı telefona veya başka bir mobil cihaza sığar.

MmWave durumunda bile, bir ahizede teknolojinin demolarını görmüş olan herkes size etkileyici olduğunu söyleyecektir. Yüksek frekanslı sinyaller katı yüzeylerden sektiği için görüş hattı iletişimi gerektirmez. Buna insanlar dahildir – bu nedenle mmWave beyninizi kızartmaz.

5G’nin olumsuz algılamaları garanti edilmez. 5G gerçektir ve gelişmiş spektrum verimliliği ve daha yüksek performans ile cihazlarda ve mobil verilerde üstel büyümeyi karşılayacak teknolojide önemli bir gelişmedir.

Buna ek olarak, tüketicilerden işletmelere ve diğer kuruluşlara kadar herkes 5G’den faydalanacaktır, bu yüzden hiç kimseye inanmayın

Yorum Yap

    Yorum Yap

    Yorumlar (1)

    1. 5g’nin hayatımızı değiştireceği bir gerçekler bunlara ben şöförsüz araçlar gibi bir örnekle bahsediyorum genellikle :). Bu konuda daha detaylı bilgi ve süreci anlatan bu yazınız için teşekkür ederim elinize sağlık.