İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook ve Instagram Siyasi Reklamlarda Daha Esnek Davranacak
Trendlerdeki Yazı

Facebook ve Instagram Siyasi Reklamlarda Daha Esnek Davranacak

Facebook-ve-Instagram-Siyasi-Reklamlarda

Facebook içerisinde geçtiğimiz aylarda varlık gösteren siyasi reklamlar, fazlasıyla sosyal medya kullanıcısının tepkisini çeken bir hal almıştı. Facebook yönetimi bu tepkilere yanıt vermeyerek, herhangi bir uygulamayı da hayata geçirmedi. Sosyal medyanın siyasi karakterlere de açık olması gerektiğini savunan Facebook yönetimi, değişik fikirlere sahip siyasilerin incelenebilmesi için böyle bir uygulamayı hayata geçirdikleri de söylenebilmektedir.

Facebook içerisinde var olan bu karar diğer bir sosyal medya adresi olan Instagram için de geçerliliğini koruyor. Resim ya da video paylaşımlarını bu sosyal medya aracı içerisinde siyasi kimliklerin paylaşması söz konusu olabiliyor. Ancak Facebook’a göre daha az sayıda bu tip içerikleri görebilmek mümkün hale gelebiliyor.

Facebook ve Instagram bazlı alınan bu paylaşıma bağlı reklam politikası kararı, ilerleyen günlerde yeniden değerlendirilmeye alınacak. Sosyal medya kullanıcıları tarafından verilen tepkilere göre kararda değişikliğe gidilip gidilmeyeceği de netlik kazanan bir durum olarak ifade edilecek bir gelişme olarak tanımlanacak.

Birkaç ay önce yaptığı siyasi reklam çıkışıyla tepki toplayan Facebook, tüm baskılara rağmen geri adım atmadı ve siyasetçilerin platforma yerleştirilen reklamlarda boy göstermelerini izin veren yaklaşımı savundu.

 

Webtekno’nun aktardığına göre Facebook, açıklamasında bu tutumun, insanların onlara liderlik etmek isteyecek siyasi figürlerden haber alabilmesi, farklı söylemlerin kamuoyu tarafından incelenebilmesi ve tartışılması ilkelerine dayandığı belirtti.

 

Alınan karar fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram için de geçerli. Facebook, buna ek olarak eleştirilerin dozunu biraz da olsa azaltmak için kullanıcılara kaç reklam gösterildiğini içerecek bir araç olan reklam kütüphanesini de kullanıma açacağını duyurdu.

 

Bu sayede gösterilen reklamların aldığı etkileşimlere dair bilgilendirmeler kullanıcılarla paylaşılabilecek.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Kendimi bildim bileli Teknolojiye meraklı birisiyim.

    Yorum Yap