in

Google Chrome vs Microsoft Edge. Hangisi Daha Kullanışlı?

Google Chrome vs Microsoft Edge. Hangisi daha kullanışlı? Performans kıyaslaması ve özellik karşılaştırması yazımızda.

Google Chrome vs Microsoft Edge. Hangisi Daha Kullanışlı? Web tarayıcıları, internet dünyasında gezinmemizi sağlayan en temel araçlardır. İnternette bilgi aramak, e-posta kontrol etmek, sosyal medyada gezinmek ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için web tarayıcılarına güveniyoruz. Google Chrome ve Microsoft Edge, bu alanda en popüler tarayıcılar arasında yer alıyor. Peki, Google Chrome mu yoksa Microsoft Edge mi daha iyi? Bu blog yazısında, her iki tarayıcıyı karşılaştırmalı olarak ele alacak ve hangisinin daha iyi olduğunu tartışacağız. Sundukları ek özelliklerden bahsedeceğiz.

Ram Kullanımı Karşılaştırması

google chrome vs microsoft edge ram kullanımı

Tarayıcıları kullanırken yüksek donanım özelliklerinde bir cihazımız yok ise önceliğimiz cihazımızı ne kadar yorduğu olacaktır. pcuzman.com web sitesini iki tarayıcı üzerinden çalıştırdığımızda ram kullanımlarını inceleyelim. İki tarayıcıda da herhangi bir eklenti bulunmamaktadır.

Ram kullanımı değerlerine baktığımızda Microsoft Edge’nin daha az ram kullandığını görmekteyiz.

Google Hesabı Avantajı

google chrome vs microsoft edge hesap

Google Chrome tarayıcısının kullanımında android cihazlarımızda kullandığımız Google Hesabı senkronizasyonu avantaj sağlamakta. Bu özellik ile mobil cihazımızda kullandığımız şifrelerimizi veya internet geçmişimizi bilgisayarımızda da ekstra bir efor sarf etmeden kullanabiliyoruz. Bu açıdan Google Chrome Edge’in önüne geçmektedir. Buna karşına aynı senkronizasyonları Microsoft hesabınızdan yapabilirsiniz. Bunun için mobil cihazlarınızda da Edge tarayıcıyı indirip kullanabilirsiniz.

Gizlilik Ve Güvenlik

edge güvenlik

Gizlilik ve güvenlik, web tarayıcıları seçerken önemli faktörlerdir. Google Chrome, güçlü bir güvenlik yapısına sahip olmasına rağmen, Google’ın kullanıcı verilerini toplama konusundaki politikaları bazı endişelere neden olabilir. Öte yandan, Microsoft Edge, gizlilik odaklı bir yaklaşım benimseyerek kullanıcı verilerini daha sıkı bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Edge’in gelişmiş koruma özellikleri ve güvenlik güncellemeleri, kullanıcıları zararlı yazılımlardan korumada etkilidir.

Özel Edge Özellikleri

F9 Tuşu

edge okuma özelliği

Herhangi bir sayfada bir yazı okumak veya internet haber sitelerinde haber okumak istiyorsanız bu özellik çok işinize yarayacaktır. F9 tuşuna basarak okuma moduna geçerek reklamlara ve dikkat dağıtıcı diğer websitesi bileşenlerine maruz kalmadan istediğiniz yazıyı okuyabilirsiniz. Bu ekran üzerinden yazıyı istediğiniz dile çevirebilir ve istediğiniz renklerde ve yazı tiplerinde de görüntüleme yapabilirsiniz.

PDF Düzenleme

edge pdf düzenleme

Microsoft Edge ile herhangi bir pdf dosyasını açıp istediğiniz metni dosyasına ekleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma

edge ekran görüntüsü alma

Bulunduğunuz web sayfasını başından sonuna kadar ekran görüntüsü olarak kaydetmek istiyorsanız Edge üzerinde “CTRL + Shift + S” tuş kombinasyonunu uygulayarak “Tam Ekran Yakala” seçeneğine tıklayıp bütün sayfanın ekran görüntüsü kaydedebilirsiniz.

Görev Çubuğuna Sayfa Kaydetme

edge görev çubuğuna ekleme menüsü

Edge üzerinde basit adımlar uygulayarak sürekli kullandığınız bağlantıları görev çubuğunuza kaydedip hızlıca ulaşabilirsiniz. Bunun için tarayıcınız üzerinde sağ yukarıdaki üç noktaya tıklayın. Sonrasında “Diğer araçlar” bölümüne tıklayıp “Görev Çubuğuna Sabitle” seçeneğine tıklayarak sürekli kullandığınız bağlantılara kolayca ulaşabilirsiniz.

edge görev çubuğu

Alışveriş Özelliği

edge alışveriş özelliği

Edge üzerindeki alışveriş özelliği ile herhangi bir e-ticaret sitesinde bir ürün sayfasına girdiğinizde adres çubuğundaki etiket ikonuna tıklayarak ürünün fiyat değişimlerini görebilir, diğer web siteleri üzerindeki fiyatları inceyelebilirsiniz. Ve hatta ürün için kullanabileceğiniz kupon fırsatlarını inceleyerek ekstra indirimlere bile ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Google Chrome vs Microsoft Edge, her ikisi de güçlü ve rekabetçi web tarayıcılarıdır. Performans, özellikler, gizlilik ve güvenlik açısından karşılaştırıldığında, her iki tarayıcının da avantajları ve dezavantajları vardır. Kullanıcıların tercihleri, kişisel ihtiyaçlara ve alışkanlıklara bağlı olarak değişebilir. Google Chrome, geniş bir kullanıcı tabanına sahipken, Microsoft Edge, Windows kullanıcıları için entegrasyon avantajı sunar.

Sonuç olarak, hangi tarayıcının daha iyi olduğu tamamen kullanıcının tercihlerine bağlıdır. İyi bir deneyim için her iki tarayıcıyı da deneyebilir ve kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iphone bilgisayara nasıl bağlanır?

iPhone Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

kaliteli ses kaydı nasıl yapılır

Kaliteli Ses Kaydı Nasıl Yapılır?