1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Kişisel Bilgisayarlara Format Atımı Nasıl Gerçekleştirilir?
Trendlerdeki Yazı

Kişisel Bilgisayarlara Format Atımı Nasıl Gerçekleştirilir?

images

Format işlemleri, bilgisayar sistemlerinin sıfırlanarak yeniden kurulması anlamına gelmektedir. Bilgisayarın eski performansına erişmesi için 6 aylık sürelerle gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. 

Format seçenekleri genel olarak ortaya çıkan sorunları engellemeye dayalı bir hareket olarak görülmektedir. Bilgisayarın işlem kapasitesini zorlama, RAM unsurlarının aşırı çalışması, ya da virüslerin işletim sisteminin çalışmasını engelleme gibi durumların görülmesi durumunda format durumu ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreli format atmama durumları sonrasında sistem çekirdeğinin olumsuz etkilenmesi ve hard disk bozulmaları yaşanması da gündeme gelebilmektedir. İşletim sistemleri kesin olarak olumsuz bir biçimde etkilenmemesi adına bu format evreleri önemli bir yer tutmalıdır. 

Format atmak için illa yetkili servise ya da bilgisayar tamiri ile uğraşan işletmelere gitmeye gerek yoktur. Yüksek hizmet bedelleri ödemeden de bilgisayarın sıfırlanması işlemi söz konusu olabilmektedir. Belirtilen talimatları yerine getiren her bilgisayar kullanıcısı, format evresini sorunsuz bir biçimde tamamlayabileceklerdir. Böylelikle bilgisayarlarını tamamen boş bir biçimde kullanarak daha etkili bir performans elde etmeleri de söz konusu olabilecektir. 

Format atmak için ilk evrede gereken unsurlar orijinal olması tavsiye edilen işletim sistemi CD seçenekleri olmalıdır. Aynı zamanda da bilgisayarın ilk alımında verilen driver CD seçenekleri de bu süreçte kullanılan önemli ögeler olarak ifade edilmekte ve bilgisayarın tam teçhizatlı çalışmasını sağlamak adına da yeterli olarak adlandırılmaktadır. 

Format işlemi uygulanacak olan bazı bilgisayarlarda daha basit bir yöntem uygulanabilmektedir. Bilgisayarların fabrika çıkışından itibaren tek tuşla sıfırlanmasını ve format atımını sağlamasına dayalı olan bir işleyiş içerisine dahil edilebilmektedir. Bilgisayar hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişilerin bu sayede gerekli olan format işlemlerini gerçekleştirmeleri durumu gündeme gelebilmektedir. 

Format işlemine başlamak için ilk olarak CD’nin laptoplar içerisine dahil edilmesi ve açma esnasından itibaren Boot tuşuna basılması gerekmektedir. Boot tuşu laptop markalarına göre farklılık göstermekte olup, genel olarak fonksiyon tuşları olarak belirlenmektedir. Boot tuşuna tıkladıktan sonra gelen menüden formatı başlatarak, ilk evrede disklerin silinmesini sağlayabilmek mümkün olacaktır. Sonrasında da bilgisayarın içerisinde var olan verilerin silinmesi işlemi uygulanacaktır. Aynı zamanda da yeniden işletim sistemi yüklenecek ve bilgisayarın disk sistemi de belirgin hale getirilecektir. Böylelikle format süreci tamamlanacak ve bilgisayarın ilk günkü haline gelmesi sağlanacaktır. 

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Kendimi bildim bileli Teknolojiye meraklı birisiyim.

    Yorum Yap