1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Microsoft’un Ücretsiz Windows 7 Yayınlamasını Talep Ediyor

Microsoft’un Ücretsiz Windows 7 Yayınlamasını Talep Ediyor


Microsoft özgür bir işletim sistemi olarak Windows hayatta 7 tutmak istiyor. Microsoft, bu ayın başlarında Windows 7 için ücretsiz güvenlik duvarı ve desteği sağlamayı bıraktı.

Endüstri tahminlerine göre, popüler işletim sistemi geçen sonbaharda 10. doğum gününe ulaşmasına rağmen, dünya çapında yaklaşık 200 milyon bilgisayar hala çalışıyor. Kullanıcılar arasında küçük işletme sahipleri, bazı büyük şirketler, devlet kurumları ve dünya çapındaki tüketici grupları bulunuyor.

Microsoft, çoğu Windows 7 kullanıcısının Windows 10’a geçmesini beklemektedir, ancak Windows 7 Pro ve Enterprise için üç yıl boyunca genişletilmiş güvenlik güncelleştirmesi desteği için uygun olan düzeltme ekleri ve destek sağlamaya devam etmektedir. Genişletilmiş destek satın alma seçeneklerine Windows 7 Home sürümleri ve Ultimate sürümleri dahil değildir.

FSF bu hafta “Upcycle Windows 7” dilekçesini başlattı . Kuruluş hala imza topluyor, ancak Windows 7’yi ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmek için 7,777 kişinin oturum açmasını sağlama hedefini aştı. Mevcut sayım 10.000’e yaklaşıyor.

İşletim sisteminin ücretsiz hale getirilmesi, vakfa göre kullanıcıların “yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlüğü” ne izin verecektir.

Dilekçe, ücretsiz sürümü gerekli yamalarla kimin koruyacağına ve varsa sürekli güncellemelere atıfta bulunmaz.

Pund-IT baş analisti Charles King, Windows 7’yi ücretsiz hale getirmenin uygun olabileceğini söyledi .

“Bu noktada, mevcut Windows 7 kullanıcılarını Windows 10’a dönüştürme olasılığı sıfır gibi görünüyor. İşletim sisteminin yayınlanması Microsoft’a bu kullanıcıların iyi niyetini kazandırabilir ve Windows 7’nin sürekliliğini ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak projelere yol açabilir.” LinuxInsider’a söyledi.

Sadece Büyük Bir Soru Değil
Dilekçenin ifadesi, şirketin Windows 7’yi özgür yazılım olarak yayınlamasını istemekten ziyade talep etmektir.  Microsoft’un “10 yıllık zehirlenme eğitimini, gizliliği istila etmesini ve kullanıcı güvenliğini tehdit etmesini” sonlandırdığını ileri sürüyor.

Windows 7’nin yaşam döngüsünün sonu Microsoft’a “geçmiş yanlışları geri almak ve bunun yerine geri döndürmek için mükemmel bir fırsat” veriyor.

Dilekçeye göre, bazı temel Windows yardımcı programlarını özgür yazılım olarak yayınlamak için bir emsal var. Dolayısıyla Microsoft hiçbir şey kaybetmeyecekti: “işletim sistemlerinin kendilerinin sona erdiğini söyledikleri bir sürümünü serbest bırakarak.”

Microsoft, Windows Hesap Makinesi için kod yayımladı. Bu, temele göre Windows 7 için de aynısını yapabilir.

Ayrıca, Microsoft MS-DOS’u beş yıl önce indirilebilir kod olarak yayımladı. Ancak, ticari olmayan kullanım lisans sözleşmesinin şartları ile sınırlıdır.

Microsoft’un açık kaynaklarda artan önemi ve GitHub’a sahip olması nedeniyle, Windows 7 kodunu açık kaynak olarak yayınlamak Microsoft için de yararlı olabilir.

King, “Paramızı ağzımızın olduğu yere koymak” olarak konumlandırılabilir. Açık kaynak topluluğundaki birçok kişi bunu memnuniyetle karşılardı.

Bölünmüş Yanıtlar
Microsoft’un bakış açısından, Windows 7’yi piyasaya sürmek beklendiği kadar basit olmayabilir. Tipik tüketiciler için, Windows 7 bilgisayarlarıyla birlikte geldiğinden zaten ücretsizdi.

Microsoft kâr amacı gütmeyen bir şirkettir. Bu, ticari kullanım için yazılım geliştirme maliyetlerine neden olduğu anlamına gelir. Kar amaçlı örnek bir firma temelidir Maryanne Steidinger, pazarlama başkanı Webalo .

“Windows 7 civarında ek geliştirme maliyetleri yoksa – hizmetler, destek, sorun giderme – bu ücretsiz bir şey olabilir, ancak daha sonra tüm desteği kesmeli ve piyasanın çağrıları almasına izin vermelidirler. herkesin bunu isteyeceğini düşünüyorum “dedi.

Tescilli OS hala dikkate alınması gereken önemli bir pazar payına sahiptir. Steidinger, Win 7’nin pazar payının 2020’de yüzde 35 ve 2021’de yüzde 28 olması bekleniyor.

“Böylece kullanıcılar onu tutmaya ve sürdürmeye itiyor” dedi. “Windows 7 için devam eden pazar payı ve gelir üretimi nedeniyle şirketin hayır diyeceğini düşünüyorum.”

Microsoft’un Windows 7’yi ücretsiz olarak yayınlaması harika olurdu, ancak Florida Oak Hill Şehri ekonomik kalkınma direktörü Michael Arman, şirketin dilekçeye olumlu cevap vereceği kesin bir bahis değil.

“Microsoft hayır kurumlarıyla tanınmıyor ve Windows 7’de 10’da ve Microsoft yazılımının çeşitli diğer tatlarında kullanılan çok sayıda kod var. Bunu satabilecekleri zaman neden vermeliler?” LinuxInsider’a söyledi.

Karma Kurumsal Sinyaller
Microsoft, FSF’nin dilekçesi hakkında yorum yapma isteğimizi reddetti.

Ancak, son birkaç yıl içinde Microsoft yöneticileri, bazı yazılım başlıklarının açık kaynaklanmasının söz konusu olmadığını öne sürdü.

Microsoft’un Mark Russinovich, Santa Clara, California’daki ChefConf 2015’te açık kaynak olarak piyasaya sürülecek olan gelecekteki bir versiyonunun “kesinlikle mümkün” olduğunu söyledi.

Vakfı, dilekçede, Microsoft’un açık kaynaklı yazılım sevgisinin yalnızca “kullanıcıları sömürmek” için bir araç olmadığını kanıtlamak için Windows 7 kodunu ücretsiz bir yazılım lisansı altında yayınlaması gerektiğini belirtti.

Vakıf, LinuxInsider’ın dilekçeye ilişkin açıklama talebine cevap vermedi.

Windows 7’yi Neden Çalıştırmalısınız?
Devlet kurumları, tüketiciler ve hala Windows 7 kullanan işletmeler için, Windows 7’yi canlı tutmanın ana nedeni beyinsizdir. “Sadece işe yarıyor” ortak savaş çığlığı.

Windows 7, piyasaya sürüldükten sonra, Microsoft’un Vista ile yaptığı hataların çoğunu düzelten çok iyi, son derece kararlı bir işletim sistemiydi.

“Hala çok sayıda Windows ve uygulama için faturayı dolduruyor, bu yüzden memnun tüketiciler ve işletmeler değişmek için herhangi bir neden varsa çok az şey görüyorlar. Bu, Windows 3.1, NT ve XP de dahil olmak üzere geçmiş Microsoft işletim sistemleri için tekrar eden bir sorun ve devam edeceğini umuyorum Microsoft bir işletim sistemi satıcısı olarak kaldığı sürece “dedi.

Bazı Windows 7 kullanıcıları, güncel olmayan işletim sistemi için övgülerde daha da ileri giderler. Hala Windows 10 ile uyumlu olmayan çeşitli ekipman ve yazılımlarla çalışır.

Oak Hill’den Arman, “Onu kullanan herkes az ya da çok anladı ve rahat etti.

“Ayrıca, iş uygulamalarında Windows 7 yazılımının BÜYÜK yüklü bir tabanı vardır ve çoğu durumda özel uygulamaların Windows 10 ile arabirim oluşturması için sürücüler yazılmamıştır ve asla yazılmayabilir.”

Yorum Yap

    Yorum Yap