1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Whatsapp Bazı Telefon Modellerinde Kullanılamayacak
Trendlerdeki Yazı

Whatsapp Bazı Telefon Modellerinde Kullanılamayacak

images-53_16_9_1577521422

En yaygın biçimde kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çeken Whatsapp, gelen son güncellemeyle beraber bazı telefonlarda devredışı kalacak. Eski versiyonlardaki Android ve iOS işletim sistemine sahip olan bu telefonların, 1 Şubat tarihinden itibaren bu Facebook menşeili mesajlaşmaları söz konusu olmayacak. Windows işletim sistemine mensup olarak faaliyetini gösteren bazı telefonlar için bu durum geçerliliğini göstermeye başladı.

Whatsapp’ın bu şekilde karar almasının temel nedeni olarak güvenlik durumu esas alındığı belirtiliyor. Akıllı telefonlara olan desteğin bazı işletim sistemiyle alakasının kesileceğine dair bir durum da ortaya konulacağı ifade edildi.

31 Ocak gününden itibaren iOS, Windows ve Android işletim sistemine sahip olan ve bu işletim sistemlerinin eski versiyonlarını kullanmakta olan telefonlarla ilişkinin tamamen kesileceği de ifade edildi. Aynı telefonlarda var olan hesapları tekrardan doğrulamak gibi bir durum söz konusu olmayacağı da belirtiliyor. Aynı zamanda da bu telefonlarla Whatsapp mesajlaşma uygulamasının ilişkisinin tamamen kesileceği konusunda da net bir tavır takınıldığı da belirtiliyor.

 

Popüler mesajlaşma uygulamasına yapılacak önemli güncelleme nedeniyle milyonlarca telefon yakında WhatsApp’ı desteklemeyecek.

Eski sürüm Android ve iOS cihazları, Facebook’a ait uygulamaya 1 Şubat’tan itibaren erişemeyecek. Bazı Windows telefonları zaten uygulama desteğini yitirmiş durumda.

WhatsApp, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için bu ayıklamanın gerekli olduğunu söyledi ve kullanıcılara akıllı telefonlarının desteklediği en son mobil işletim sistemi güncellemelerini yapmasını önerdi.

31 ocaktan sonra WhatsApp, artık bu işletim sistemleri için aktif olarak geliştirilmediği için “bazı özelliklerin her an çalışmayı durdurabileceğini” söylemişti.

WhatsApp blog gönderisinde “Aşağıdaki işletim sistemleri için artık yeni hesap oluşturamaz veya mevcut hesapları yeniden doğrulayamazsınız” diye yazdı.

En iyi deneyim için telefonunuzun en son iOS (veya Android) sürümünü kullanmanızı öneririz.

 

Apple iPhone (iOS)

Apple cihazlar için iOS 8 veya daha önceki bir sürümle çalışan tüm iPhone’larda WhatsApp kullanımı Ocak sonunda bitecek.

Apple, iOS 9’u 2015’te başlatmıştı. Yani iPhone 6s ve sonraki modellere sahip olan herkes güvende. Hepsi olmasa da bazı eski modeller iOS 8 yükleyebiliyor. İşte iOS 8’in piyasaya sürülmesinden önce çıkan iPhone’lar ve yeni yazılımları destekleyip desteklemedikleri:

iPhone 6 / iPhone 6 Plus: WhatsApp’ı desteklemek için iOS 9’a güncellenebilir

iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 5c: WhatsApp’ı desteklemek için iOS 9’a güncellenebilir

iPhone 4s: WhatsApp’ı desteklemek için iOS 9’a güncellenebilir

iPhone 4 ve daha eski sürümler: iOS 9’a güncellenemez ve WhatsApp’ı destekleyemeyecek

Android

Temizleme işlemi, 2011’de piyasaya sürülen ve Ice Cream Sandwich olarak da bilinen 4.0.3 sürümünden daha eski sürümlerle çalışan Android telefonları etkileyecek.

Bu, Android 2.3.7 (Gingerbread) ve önceki sürümlerle çalışan akıllı telefonların etkileneceği anlamına geliyor, yani sadece on yıldan eski telefonlar etkilenecek.

2011’den önce piyasaya sürülen bu cihazların çoğu da daha yeni işletim sistemine güncellenebiliyor, böylece bu telefonlara sahip kişiler WhatsApp’ı kullanmaya devam edebiliyor.​

WhatsApp, “Bu mobil cihazlar, hikayemizin önemli bir parçası olsa da, gelecekte uygulamamızın özelliklerini genişletmek için ihtiyaç duyduğumuz kapasiteye sahip değiller” dedi.

WhatsApp kullanarak arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sevdikleriyle iletişim kuran kişilere daha iyi yollar sunmak için aldığımız zor ama doğru bir karardı.

Android cihaz kullananlar önce ‘Ayarlar’a, sonra ‘Genel’e, ardından ‘Yazılım Güncelleme’ bölümlerine giderek hangi işletim sistemini kullandıklarını öğrenebilir.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Kendimi bildim bileli Teknolojiye meraklı birisiyim.

    Yorum Yap