in

Wifi Hızı Nasıl Artırılır?

Modemizi değişmeye yüksek ücretler ödemeden wifi hızı nasıl artırılır? 7 basit yöntem ile nasıl yapılacağınızı yazımızda sunuyoruz.

Evinizde veya iş yerinizde wifi ile yaptığınız bağlantılarda hız konusunda sorun yaşıyorsanız ve wifi hızı nasıl artırılır merak ediyorsanız sizlere yüklü bir harcama yapmadan uygulayabileceğiniz çözümler sunacağız. Tabi ki en kolay çözüm sinyal gücü yüksek bir model satın almaktan geçmekte fakat modem fiyatları bu seçeneği zorlaştırmakta. Adım adım uygulayabileceğimiz yöntemleri inceleyelim.

1. Kablolu Bağlantınızın Kalitesinden Emin Olun

internet kablolu bağlantı

Wifi kalitenizi suçlamadan önce ilk başta evinize veya iş yerinize gelen internet bağlantısının kalitesinden emin olmanız gerekmekte. İnternet sağlayıcınızın sunduğu internet hızına ulaşıp ulaşmadığınız bu açıdan çok önemli. İnternet sağlayıcınızın size sunduğu hız değerini öğrenmeniz gerekmekte. Bunu sağlayıcınızın web sitesi üzerinden abonelik bilgileriniz ile giriş yaparak “Paketlerim” kısmından öğrenebilirsiniz. Sonrasında bir hız testi yaparak bu değere ulaşıp ulaşmadığınızı görebilirsiniz.

internet hız testi

Hız testi yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada “Go” düğmesine tıklayarak testi başlatabilirsiniz. Test sonucunda “Download” kısmında indirme hızınızı “Upload” kısmında ise yükleme hızınızı inceleyebilirsiniz. Sağlayıcınızın sunduğu hizmetle bu değerler ulaşmıyorsa bizzat sağlayıcınıza bu sorunu iletip destek almanız gerekmektedir. Sonrasında Wifi hızınızı artırmak için yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

2. Wifi Sürücünüz Üzerinde Ayarlamalar Yapın

wifi hızı nasıl artırılır wifi adaptörü

Eğer bir Windows PC üzerinden wifi ağınıza bağlanıyorsanız sürücü seçenekleri üzerinden yapabileceğiniz birkaç ayar bulunmakta. Birkaç adımda bunları uygulayabiliriz.

aygıt yöneticisi
1. Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazarak uygulamaya ulaşın.
aygıt yöneticisi ağ bağdaştırıcıları ekranı
2. Aygıt yöneticisi üzerinde “Ağ Bağdaştırıcıları” kısmına tıklayıp açılan alt menüde wifi adaptörünüzü belirten “Wi-fi” kelimesi geçen cihaza sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
wifi adaptör ekranı
3. Açılan pencerede “Yayın Gücü” kısmına tıklayıp seçeneğin “En yüksek” olarak seçildiğinden emin olun.
wifi adaptör verimlilik artırıcı
4. Sonrasında “Verimlilik Artırıcı” kısmına tıklayıp “Etkin” olarak belirleyin. Sonrasında “Tamam” seçeneğine tıklayıp ayarları kaydedin.

Uyguladığınız bu ayarlardan sonra bilgisayarınızdaki Wifi donanımı maksimum performansını sizlere sunacaktır.

3. Modem Yazılımınızı Güncelleyin

wifi modem arayüzü

Modem yazılımınız internet hızınız ve modeminizin sinyal gücü konusunda etkilidir. Bu nedenle yapılacak güncellemeler modeminizin kalitesini yükseltebilir. Güncel modemlerde güncelleme seçeneği modem arayüzüne ulaştığınızda karşınıza çıkabilir. Daha eski tip modemlerde ise bu yazılımı üreticinin web sitesinden temin edip modem arayüzü üzerinden sunulan güncelleme dosyasını yüklemeniz gerekebilir.

Öncelikle modem arayüzüne ulaşmanız için modeminizin kullanma kılavuzunu incelemeniz gerekmekte. Kullanma kılavuzlarında her model için farklı olabilen ulaşım seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Genellikle modem arayüzlerine herhangi bir internet tarayıcısında arama çubuğuna “192.168.1.1”,”192.168.1.2″ veya “192.168.1.0” yazarak ulaşabilirsiniz. Sonrasında açılan giriş penceresinde gereken giriş bilgilerini modemin arka kısmında bulunan etiketlerde bulabilirsiniz.

Ulaştığınız modem arayüzü üzerinden güncelleme seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

4. Modeminiz İçin Verimli Konumu Belirleyin

wifi hızı nasıl artırılır modem konumu

Modeminizin sunduğu Wifi hızını belirleyen en önemli etkenlerden biri de modeminizin ev veya işyerindeki konumudur. Wifi sinyalinizi en doğru şekilde yayacak yerde modeminizi konumlandırmanız gerekmektedir. Modem sinyalini doğru yaymak için uygulayabileceğiniz adımları inceleyelim.

  • Modeminizi mümkün oldukça duvarlardan uzak ve açık bir yerde konumlandırın.
  • Evinizi bir kare veya dikdörtgen olarak düşünüp evinizin tam orta noktasına denk gelen konumda modeminizi konumlandırın.
  • Modeminizin çevresinde sinyal üreten farklı cihazları bulundurmamaya dikkat edin.
  • Modeminizin üzerinde antenler bulunuyorsa kesinlikle dikey pozisyonda durmaları gerekir.
  • Modeminizi mümkün olan en yüksek pozisyonda konumlandırın.

Bu adımlar sonucunda modeminizin ev veya işyerindeki sinyal dağıtım gücü yükselecektir.

Modeminizin sinyal gücünü incelemek için kullanabileceğiniz yazılımlar bulunmakta. Google Play Store üzerinde sunulan bu uygulama ile sinyal gücünüzü modeminizi konumlandırırken inceleyebilirsiniz.

5. Wifi Frekansınızı Yükseltin

wifi frekansı

Günümüz teknolojisinde kullanılan farklı Wifi frekansları bulunmakta. Bunlar yaygın olarak 2.4 Ghz ve 5 Ghz olarak kullanılmaktadır. Modeminizin yüksek performans veren 5 Ghz kanalında çalışıp çalışmadığını modem arayüzüne ulaşarak kablosuz ayarları kısmından inceleyebilirsiniz. Arayüzde incelediğiniz seçeneklerde 5 Ghz özelliğini aktifleştirmeniz gerekebilir.

Güncel modemlerde bu özellik aktifleştirildikten sonra herhangi bir cihazdan bağlantı kurmaya çalıştığınızda modeminizin iki adet bağlantı sunduğunu görebilirsiniz. İkinci bağlantı 5 Ghz frekansında çalışan hızlı seçenek olacaktır. İkinci kanal üzerinden kullanarak yüksek hızlarda Wifi bağlantınızı kullanabilirsiniz.

6. Ağınızdaki Kaçak Bağlantıları Engelleyin

mac filtreleme

Günümüzde Wifi ağlarına yapılan kaçak bağlantılar yazılımların gelişmesiyle kolaylaşmış durumda. Bu nedenle siz farkında olmadan ağınıza şifrenizi paylaşmadığınız kişiler bağlanarak bağlantı kalitenizi düşürebilirler. Bunu engellemek tabi ki de bağlantı sahibi olarak sizin elinizde.

Bu tarz bağlantıları engellemek için en kolay yöntem yine modem arayüzünüz üzerinden cihazı seçip engellemek. Bağlanan cihazlar kısmında tanımadığınız cihazları gördüğünüzde üzerine tıklayıp genellikle “Mac” adresi üzerinden engelleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

İkinci çözüm olarak harici bir engelleme aracı kullanabilirsiniz. Verimli ve basit bir uygulama olarak bu uygulamayı indirip kullanabilirsiniz.

7. Wifi Güçlendirici Kullanın

wifi güçlendirici ile wifi hızı nasıl arttırılır

6 adımda belirttiğimiz yöntemleri uygulamanıza rağmen herhangi bir gelişme yaşamadıysanız wifi hızı nasıl artırılır problemine son çare olarak, biraz masrafa girerek wifi güçlendirici satın alıp kullanmanız gerekecektir. Wifi güçlendiricileri bağlantınızı yoğun olarak kullandığınız alandaki herhangi bir prize takarak kullanabilirsiniz. En çok satılan güçlendirici olarak Xiaomi markasının sunduğu bu model ile wifi sinyal gücünüzü dağıtarak güçlendirebilirsiniz. Ayrıca markanın sunduğu “Mi Home” mobil uygulaması üzerinden güçlendirici cihazınızın optimum konumunu belirleyebilirsiniz.

Yazımızda sizlere Wifi hızı nasıl artırılır sorusuna 7 verimli yöntem sunduk. Yöntemleri uygularken yaşayacağınız herhangi bir sorun için yorumlarda bizlerden destek alabilirsiniz.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bios güncellemesi nasıl yapılır

BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

büyük dosya yükleme nasıl yapılır

Büyük Boyutlu Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?