in

Windows 11 Hızlandırmak için 6 Yöntem

Windows 11 hızlandırmak için 6 basit ve hızlı yöntemi yazımızda adım adım sizlere sunuyoruz.

Windows 11 hızlandırmak için donanım çözümlerinin yanında yazılımsal çözümler de bulunmaktadır. Windows 11, kullanıcı dostu arayüzü ve gelişmiş özellikleriyle birlikte gelen son derece popüler bir işletim sistemidir. Ancak, bazen bilgisayarınızın performansında düşüşler yaşayabilirsiniz. Neyse ki, Windows 11’i daha hızlı ve verimli hale getirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu blog yazısında, Windows 11’in performansını artırmak için 6 etkili yöntemi sizinle paylaşacağız.

1. Performans Ayarları

Windows 11 hızlandırmak için öncelikle yapmanız gereken performansını etkileyen gereksiz görsel işlemlerden kaçınmak olmalıdır.

windows 11 hızlandırma performans ayarları

Arama çubuğuna tıklayarak “Performans” yazarak görseldeki ayarlara tıklayarak ulaşın.

windows 11 hızlandırmak  performans seçenekleri

Performans seçenekleri kısmında “En iyi performans için ayarla” seçeneğini seçerek “Tamam” butonuna basın. Cihazınızın teması üzerinde görsel değişiklikler olacaktır fakat performansınıza olumlu etki edecektir.

2. Başlangıç Programlarını Yönetin

windows 11 hızlandırmak görev yöneticisi

Başlangıçta bilginiz olmadan çalışan uygulamaları hem cihazınızın açılış hızına hem de kullanım deneyimine ciddi derecede etkili olabilir. Görev yöneticisi üzerinden “Başlangıç Uygulamaları” kısmında uygulamaların başlangıca etkilerini görebilir gereksiz olanları devre dışı bırakabilirsiniz.

3. Güç Seçenekleri

Özellikle bir notebook kullanıyorsanız güç seçeneklerinin cihazınızın performansı üzerinde çok yüksek bir etkisi vardır. Güç seçenekleri cihazlar genellikle kendileri duruma göre düzenlerler. Fakat genellikle pil ömrünü uzatmak üzere ayarlamalar yapmaktadırlar. Bu nedenle kendimiz manuel olarak performans odaklı güç seçeneğini seçmeliyiz.

windows 11 hızlandırmak güç planı

Arama kısmına “Güç Planı Seçin” yazarak güç planı belirleme menüsüne ulaşın.

windows 11 hızlandırmak  performans seçenekleri

Açılan bu ekranda “Yüksek Performans” veya “Nihai Performans” seçeneğini seçerek cihazınızı yüksek performans moduna alın.

4. Arama Ayarları

Cihazımızdaki arama seçenekleri arama çubuğunu kullanırken veya dosya gezgini ile işlem yaparken performansımıza etki etmektedir. Burada basit dosya arama seçeneğini kullanarak performans sağlayabiliriz.

Arama çubuğuna “Ayarlar” yazarak ayarlar menüsüne ulaşın.

gizlilik seçenekleri

Ayarlar ekranında “Gizlilik ve Güvenlik” kısmına tıklayın.

windowsta arama

Açılan gizlilik menüsünde “Windows’ta Arama” seçeneğine tıklayın.

Arama menüsünde “Klasik” seçeneğini seçerek cihazınızı basit arama moduna geçirin.

5. Bilgisayarınızda Yer Açın

bilgisayarda yer açma

Bilgisayarınızdaki fiziksel disklerin doluluk oranı özellikle SSD diskler kullanmıyorsanız cihazınızın performansına olumsuz etki edecektir. Bu nedenle gereksiz dosyaları temizleyerek ya da farklı çözümlerle bilgisayarınızda yer açmanız gerekecektir.

Bilgisayarda yer açma konusunda sunduğumuz basit çözümler bu yazımızla ulaşabilirsiniz.

6. Güncellemeleri Zamanlayın

Windows 11 işletim sistemi son Windows versiyonu olmasından dolayı sürekli güncelleme almaktadır. Siz fark etmeden arka planda güncelleme işlemlerini başlatarak cihazınızın performansına olumsuz derecede etki edecektir. Özellikle disk kullanımını aşırı derecede yükselten güncellemeleri cihazınızı aktif olarak kullanmadığınız saatlere zamanlayarak bu sorunu aşabilirsiniz.

sistem ve güvenlik

Windows arama çubuğuna “Denetim Masası” yazarak Denetim Masası penceresine ulaşın. “Sistem ve Güvenlik” kısmına tıklayın.

güvenlik ve bakım

“Güvenlik ve Bakım” penceresine tıklayın.

bakım planı

Açılan pencerede “Bakım” kısmına tıklayarak “Bakım ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.

bakım saatleri

Bakım ayarları penceresinde cihazınızı aktif olarak kullanmadığınız saati seçerek zamanlama yapabilirsiniz.

Windows 11 hızlandırmak için sizlere 6 yöntem sunduk. Bu yöntemler dışında cihazınızı donaım olarak güncellemek en etkili yöntem olacaktır. Windows 11’i hızlandırmak, bilgisayarınızın performansını artırmak ve daha akıcı bir deneyim sunmak için önemlidir. Yukarıdaki 6 yöntemi uygulayarak Windows 11’inizi daha hızlı ve verimli hale getirebilirsiniz. Her adımda dikkatli olun ve bilgisayarınızı düzenli olarak bakım yaparak en iyi performansı sağlayın.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram video ve fotoğraf nasıl indirilir

Instagram Video ve Fotoğraf Nasıl İndirilir?

yapay zeka ile fotoğraflar nasıl konuşturulur

Yapay Zeka ile Fotoğraflar Nasıl Konuşturulur?