in

Windows Kolay Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows’ta kolay bir şekilde ekran kaydı almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

Menüye Ulaşın

windows ekran kaydı nasıl alınır? Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemi kullanıyorsanız, bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan Ekran Kaydı aracını kullanabilirsiniz. Basit bir klavye kısayolu ile ekran kaydı aracına ulaşabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken klavyenizde “Windows Tuşu” ve “G” tuşuna aynı anda basın karşınıza şöyle bir menü gelecek:

windows ekran kaydı nasıl alınır

Üst bar kısmında bulunan “Yakala” simgesine tıklayın. Karşınıza şöyle bir menü açılacak:

Kaydı Başlatın

Karşınızda açılan bu menüde kamera simgesi üzerinde basit bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. 3. simge olan düğme simgesi ile ekran kaydını başlatabilirsiniz. Ekran kaydı sırasında mikrofonunuzu kullanmak istiyorsanız mikrofon düğmesine basabilirsiniz.

Ekran kaydını başlattıktan sonra ekranınızda şöyle bir menü belirecektir:

windows ekran kaydı yönetim menüsü

Bu menü üzerinden kayıt sırasında “Mikrofon” simgesi üzerinden mikrofon ile ses kaydını kapatıp açabilirsiniz. Kaydı durdurmak için ise mavi renkli olan “Kare” düğmesi üzerinden aldığınız ekran kaydını durdurabilirsiniz.

Kayıtlarınıza Ulaşın

Ekran kaydınız bittikten sonra aldığınız kayıtlara ulaşmak için tekrar “Windows Tuşu + G” kombinasyonu üzerinden kayıt menüsüne ulaşıp “Yakalamalarımı Göster” seçeneğine tıklayarak aldığınız ekran kaydı dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Bu seçenekler ile Windows 10 ve Windows 11 üzerinde basitçe ekran kaydı alabilirsiniz. Aynı zamanda oynadığınız oyunları da bu özellik ile performans düşüşü yaşamadan kaydedebilirsiniz.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

laptop ısınma sorunu nasıl çözülür

Laptop Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

windows oyun performansı nasıl yükseltilir

Windows Oyun Performansı Nasıl Yükseltilir?