in

Windows Oyun Performansı Nasıl Yükseltilir?

Windows üzerinde oyun performansınızı birkaç basit adım ile yükseltebilirsiniz.

1. Oyun Modu Aktivasyonu

windows oyun modu aktifleştirme

Oyun performansı nasıl yükseltilir? Windows 10’da bulunan Oyun Modu, oyun performansını artırmak için tasarlanmış bir özelliktir. Oyun Modu, oyun oynarken sistem kaynaklarını daha iyi yöneterek oyun performansını artırabilir.

  • Başlat düğmesine basın, arama kutusuna Ayarlar yazın ve Ayarlar’ı seçin.
  • Oyun > Oyun Modu’nu seçin.
  • Oyun Modu’nu Açık konuma getirin.

2. Grafik Sürücülerini Güncelleme

bilgisayar grafik sürücüsü güncelleme

Grafik sürücülerinizin güncel olması, oyun performansını etkileyen önemli bir faktördür. Grafik kartınızın üretici web sitesinden en son sürücüleri indirip yükleyerek, oyunlarda daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Eğer cihazınızda Nvidia grafik sürücüsü bulunuyorsa GeForce Experience üzerinden güncelleme yapabilirsiniz.

3. Arka Plan Uygulamaları

arka plan uygulamaları

Windows Görev Yöneticisi üzerinden işlemcinizi ve ram miktarınızı etkileyen uygulamaları inceleyip kapatarak oyun performansınızı yükseltebilirsiniz.

4. Antivirüs Yazılımını Devre Dışı Bırakmak

oyun performansını yükseltme antivirüs kapatma

Cihazınızda çalışan aktif bir antivirüs yazılımı var ise uygulamaya ulaşarak kendi ayarları üzerinden devre dışı bırakmanız ram ve işlemci kullanımı açısından ciddi derecede fark yaratacaktır.

5. Güç Planını Ayarlamak

oyun performansı için güç seçenekleri

Cihazınızda daha önce müdahale etmediyseniz güç planınız yüksek ihtimalle “Dengeli” olarak belirlenmiş olacaktır. Windows arama çubuğuna “Güç Seçenekleri” yazarak görseldeki ayar kısmına ulaşabilirsiniz. Bu ekran üzerinden var ise “Nihai Performans” eğer yok ise “Yüksek Performans” seçeneğine tıklayarak cihazınızı yüksek performans moduna alabilirsiniz. Cihazınız pil üzerinden çalışıyorsa ciddi derecede güç tüketiminize olumsuz etki edecektir.

6. Soğutma ve Temizlik

oyun performansına soğutma etkisi

Oyunlar sırasında bilgisayarınızın sıcaklığı artabilir, bu da performansı etkileyebilir. İyi bir soğutma sistemi kullanarak bilgisayarınızın sıcaklığını kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak bilgisayarınızı temizlemek ve toz birikimini önlemek de önemlidir. Bu konuda daha önce öneriler verdiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu 6 madde ile oyun performansınızı gözle görülecek derecede yükseltebilirsiniz. Tabi ki yüksek derecede bir fark görmek istiyorsanız cihazınızın donanım özelliklerini güncellemeniz gerekebilir.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

windows ekran kaydı nasıl alınır

Windows Kolay Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

bios güncellemesi nasıl yapılır

BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?