in

Bilgisayarda Yer Açma Nasıl Yapılır?

Windows’ta Yer Açma: Dosyalarınız için bir ücret ödemeden nasıl daha fazla yer açabilirsiniz? Blog yazımızda basit çözümler sunuyoruz.

Windows işletim sistemi kullanan birçok kullanıcı için, zamanla bilgisayarlarda yer sıkıntısı ortaya çıkabilir ve yer açma işlemi yapmanız gerekebilir. Her gün yeni dosyalar ekledikçe, disk alanı dolabilir ve performansı etkileyebilir. Neyse ki, Windows size yer açmanıza yardımcı olmak için bir dizi yerleşik araç sunar. Bu blog yazısında, Windows’ta nasıl yer açacağınızı öğreneceksiniz. Dosyalarınızı düzenlemek ve bilgisayarınızı hızlı ve verimli tutmak için bu adımları izleyin.

Windows Depolama Ayarları

yer açma windows depolama ayarları

Windows 10 ve Windows 11 platformunda “Başlat” menüsüne tıklayarak Sistem>Depolama kısmından toplam disk alanınızı inceleyebilirsiniz. “Daha fazla kategori göster” kısmından cihazınızda hangi dosyaların çok yer kapladığını görebilirsiniz. Bu incelemeler sonucunda yüksek boyutlu konumları inceleyerek geçersiz dosyaları silebilirsiniz.

Akıllı Depolama Kullanın

yer açma akıllı depolama

Eğer Windows 11 kullanıyorsanız Ayarlar>Sistem>Depolama kısmında bu seçeneğe ulaşabilirsiniz. Akıllı Depolama seçeneği cihazınızda biriken gereksiz sistem dosyalarını temizleyerek depolama alanınızı verimli kullanmanızı sağlamaktadır. Akıllı Depolama seçeneğini bu sayfada aktifleştirerek cihazınızın otomatik şekilde temizleme işlemini yapmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı Depolama seçeneğinin üzerine tıklayarak yapılandırma ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu kısımda birçok faydalı ayara ulaşabilirsiniz.

yer açma için akıllı depolama ayarları

Akıllı Depolama varsayılan olarak temizleme işlemini disk alanınız azaldığında otomatik olarak yapmak üzere ayarlanmıştır. Bu seçeneği her gün, her hafta veya her ay olarak değiştirebilirsiniz.

Silerek geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz dosyaların kaç gün içinde kalıcı olarak silineceğini yine bu menü üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca “İndirmeler” klasöründe tarayıcılar üzerinden indirip kullandığınız dosyaların da otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

Daha önce hiç kullanmadıysanız “Akıllı Depolama’yı Çalıştır” düğmesine tıklayarak basit bir temizleme yapabilirsiniz.

Artı olarak Akıllı Depolama menüsü üzerinde eğer bilgisayarınız üzerinde kullanıyorsanız OneDrive ve iCloud hizmetlerinin depolama alanlarını da düzenleyebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Silin

yüklü uygulamalar

Bilgisayarınızda kullanmadığınız hatta varlığını bile unuttuğunuz uygulamalar gereksiz yer kaplıyor olabilir. Bilgisayarınızdaki uygulamaları kapladığı depolama alanı ile birlikte kontrol etmek için “Başlat Menüsü” üzerinde “Ayarlar” kısmına tıklayarak Uygulamalar>Yüklü Uygulamalar kısmından uygulamalarınıza ulaşabilirsiniz. Bu kısımdan “Sıralama Ölçütü” seçeneğine tıklayarak “Boyut(Büyükten küçüğe)” seçeneği üzerinden büyük boyutlu uygulamaları ilk başta görerek kaldırabilirsiniz.

Dosyaların Kaydedileceği Yeri Değiştirin

içerik yeri

Eğer bilgisayarınızda sistem diski dışında ekstra bir disk alanınız var ise büyük boyutlu uygulamaları ve dosyaları bu kısımlara yüklemeniz çok daha mantıklı olacaktır. Dosya türlerine göre otomatik olarak hangi konumlara kaydedileceğini değiştirebilirsiniz.

Bunun için Başlat Menüsü>Sistem>Depolama>Gelişmiş Depolama Ayarları>Yeni içeriğin kaydedileceği yer kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu menü üzerinden her dosya türüne kaydedilecek yeri seçebilirsiniz.

Temizleme Önerileri’ni Kullanın

yer açma için windows temizleme önerileri

Bilgisayarınızda biriken gereksiz sistem dosyaları ve yapılan güncellemeler sonrası eski sistem versiyonundan kalan dosyalar yüksek depolama alanları kaplayabilir. Bunlardan kurtulmak için Temizleme Önerileri’ni kullanabilirsiniz.

Temizleme önerilerine ulaşmak için Başlat Menüsü>Sistem>Depolama>Temizlik Önerileri kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yukarıda göreceğiniz gibi bizim cihazımızda güncellemeler sonrası eski versiyonlardan kalan yüksek boyutlu dosyalar bulunmakta. Bunları temizleyerek yüksek boyutta yer açabiliriz. Siz de kontrol ederek aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bilgisayarınız üzerinde yer açma konusunda basit çözümler sunduk. Bu çözümler de depolama probleminizi çözmediyse ekstra depolama alanı satın alabilir ya da OneDrive ve Google Drive gibi ücretsiz bulur depolama hizmetleri kullanabilirsiniz.

Yazımızı oylayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

büyük dosya yükleme nasıl yapılır

Büyük Boyutlu Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?

Titanik Denizaltısı Hangi Oyun Kolu ile Kontrol Ediliyordu?

Titanik Denizaltısı Hangi Oyun Kolu ile Kontrol Ediliyordu?